Mimari Görselleştirme Fiyatları

Kategori: Genel | 0
mimari görselleştirme

    Birçok sanatçı Mimari Görselleştirme Fiyatları nı, m2 yöntemiyle yapmayı tercih eder. Bana göre bu iyi bir yöntem değildir. Çünkü bizim işimizde alan, uzunluk, veya hacim için maliyet yoktur. Bizim tek maliyet kalemimiz zamandır.   

Biz bu sebeple ne kadar zaman, iş gücü ve donanım gücü gerektirdiğini hesaplamaya çalışırız. Örneğin yapımız, tam simetrik bir konut binası yerine, tüm cepheleri farklı bir Alışveriş Merkezi yapmak, çok daha zor ve zaman alacak bir etkendir.   

Peki Mimari görselleştirme fiyatları nı etkileyen diğer faktörler nedir ?  

 Sanatçının bir işi çok doğru bir şekilde fiyatlandırabilmesi için, tasarımcı işin en başında, tüm isteklerini net bir şekilde belirtmelidir. Müşterinin sonradan artı birşeyler talep ederse, fiyatı etkileyebilir.  

Mimar projesinin tüm detaylarını son halleriyle, görselleştirme sanatçısına teslim etmelidir. Tasarımcının sonradan yapacağı  değişiklikler, sanatçının müşteriye tanıdığı revizyon hakkını aşıyorsa, ekstra revizyon ücreti istenebilir.  

Yapımızın konumuda önemlidir. Cadde üzeri, bahçesinin olması, site içi, peyzaj projesinin olmasıda fiyatını etkiler. Bu örneklerin biri, diğerinden pahalı olur demek, detayları görmeden yanlış olur.  

Müşterinin bizden kaç kare render istediği ve bu renderların çözünürlüğü de fiyatı etkiler. Neden ?   

Çünkü bakış açımız her değiştiğinde, ekstra bir çalışma yapmamız gerekir. Birinci açıda gayet güzel olan ışık, bu kez ters gelebilir. İlk açıda arka fonda duran ağaçlar, binamızın önünü kapatabilir. Yani her açıda, yerleşim ve kompozisyon yeniden gözden geçirilir. Fotoğraf çözünürlüğü bilgisayarın render zamanını etkiler.  

Müşteri hem gün ışığı, hem de gece renderı isterse fiyat farkı olur. Neden?   

Çünkü bir işin ışıklandırılması çok önemli ve zor bir aşamadır. Işıklandırma değiştiğinde bundan dokularda etkilenir, yapının içindeki ışıklar değişir, sokak lambaları, araba farları vs… Bu nedenle ışıklandırma ciddi zaman alan bir aşamadır.

Sanılanın aksine çok iyi kalite çalışmalar yapmak, her defasında özen ve zaman isteyen birşeydir. Ve fiyatı etkiler. Neden? 

Çünkü , görselleştirme sanatçısı, iyi kalite çalışma yapmanın tekniğini bilse de, bu teknikleri uygulaması zaman alır. Yazının başında belirttiğim gibi, zaman sanatçının en önemli maliyet kalemidir. 

Özetle

Mimari görselleştirmede doğru fiyatlandırma, karşılıklı memnuniyet ve sürekli çalışma açısından çok önemlidir.

Müşterinin isteği, ekstra bir talep bile olsa, benim veya bilgisayarımın zamanını almıyor ise fiyatı etkilemez.

Elementor ile düzenleyin
 
 
 
 
Yükleniyor