Mimari Görselleştirme

Kategori: Genel | 0

    Mimari görselleştirme en iyi mimari reklam yapma şeklidir çünkü, henüz mevcut olmayan yapıları, müşterinize tanıtmak, orada olmanın, yaşamanın, nasıl bir his olduğunu göstermemizi sağlar. Diğer alternatiflere oranla, hem çok daha gerçekçi, hem de çok daha kolaydır, çünkü fazladan görünüş gerektiğinde, tekrar sıfırdan çizim gerekmez. 3 boyutu mevcut olduğu için, yapının etrafında gezmek kadar kolaydır.  

Mimar bir tasarım oluşturduğunda, kafasındaki resmi anlatmak için, iki boyutlu bir plan çiziminden faydalanır. Bu çizimler sektörün içindeki birçok insan için, bütünü görmek konusunda faydalı olsada, esas tüketici için pek bir şey ifade etmez.  

Oysa ki tasarımınız, müşteriye, ne kadar doğru, ne kadar gerçekçi, ne kadar somut gösterilebilirse, yapının değeri hakkında bir fikir elde etmesi de o kadar kolay olur.  

Bu nedenle mimari görselleştirme lüks olmadığı gibi, bilakis bir ihtiyaç olarak, daha önceden yapılan yöntemlerin yerini alan, teknolojiden faydalanan bir sanattır. 

mimari görselleştirme
mimari görselleştirme

 

Mimari görselleştirme Nasıl yapılır ?

3d modelleme ve görselleştirme yazılımları yapılır.

Modelleme

İlk önce modelleme yapılır, iki yöntemi vardır 

  • Plan çiziminizdeki duvar, kolon, merdiven, gibi alanlara yükseklik verir. 
  • Görünüş çizimlerine kalınlık verip birleştir. 

Böylelikle çizimizin 3. boyutuna kavuşur. 

Ancak hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, hem plan, hemde görünüş çizimlere ihtiyaç vardır. Ayrıca zaman zaman, kesit görünüşe de ihtiyaç duyulabiliriz.

Kaplama  

Projede belirtildiği gibi, müşteri (tasarım sahibi) tercihleri doğrultusunda 

Renkler ve dokular oluşturulur. Beton, tuğla, cam, ahşap, vs… 

Dokuların büyüklükleri ayarlanır, yansıma, pürüz gibi özellikler kazandırılır. Işığın sahnemizde düzgün dağılmasına ve objelerin birbiriyle etkileşime geçmesine sebep olur. Bu nedenle birbirleriyle ve ışıkla uyumu sürekli sağlanmalıdır.

Işıklandırma 

Günün istenen saatine göre, yapının karakteri ve kullanım şekline göre, doğru ışıklandırma seçilir. 

Bu noktada görselleştirme sanatçısı, öneri verir, müşteri seçer. 

Çevre yaratmak  

Yapının 360 derece çevresi görünsün veya görünmesin oluşturulur. Çünkü kameraya görünmeyen ama binamızın üstünde etki eden unurlar vardır. Örneğin bir ağacın yansımasının veya gölgesini binamızın üstünde görebiliriz, böylelikle gerçekçiliği arttırırız.

İçerisindeki insanlar, hayvanlar, atmosfer ve yaşam oluşturulur. 

Bu madde sanatçının seçimine göre render sonrası post prodüksiyon ile de yapılabilir. 

Render 

Daha önce 4 maddede belirtilen detayların, yazılımlar yardımıyla, bilgisayar tarafından, hesaplanıp sonuçlarının bir resme yada fotoğraf haline getirilmesidir. Bu yüzden bilgisayarın gücüyle ilgili, zaman alan bir süreçtir. Yine de, sanatçının render ayarlarındaki, optimizasyon başarısıda, süreyi etkiler.

Post prodüksiyon

Render sonrası düzenlemeler için kullanılar bir terimdir. Renk, parlaklık, ışık gibi düzenlemeler yapılır, eksikler giderilir ve varsa hatalar düzeltilir. Bu aşama bütün karalerde, aynı tatda olmalıdır.

Bu konuda kimden yardım alabiliriz; 

Mimari görselleştirme, üzerinde ayrıca tecrübe edinilmesi gereken, farklı bir meslek ve uzmanlıktır, dolayısıyla bu konuda, bir uzman yardımı almak, herşeyden önce, sizin tasarımınıza verdiğiniz önemi ve yaklaşımınızdaki profesyonelliği gösterir.

3d görselleştirme sanatçısı bu işi en üst seviyede yapan insandır. Sadece görselleştirmeye odaklanarak ve sanatına olan aşkı sayesinde kendini uzun yıllar yetiştirmiştir.  

Sadece yapınızı oluşturup, ışık tutmaz. 

  • Çevresini uluşturur 
  • Çevresiyle uyumunu sağlar 
  • Yaşam oluşturur 
  • Doğru kadrajı seçer 
  • Doğru ışığı oluşturur 
  • Atmosfer oluşturur

Sonucunda yapınızın çevreyle kusursuz bir bütün olmasını sağlar.

Ve böylelikle sanatsal ve fotogerçekçi sonuca ulaşır.

3d görselleştirme sanatçısı

Tasarımınızın, sizin hayal ettiğiniz şekliyle, insanlara göstermenizi mümkün kılar.  Üstelik de eksiksiz bir şekilde. 

Başka bir deyişle, hayalinizin resmini yapar.