Mimari Görselleştirme

Kategori: Genel | 0

Mimari görselleştirme ,CG dünyasının bir koludur.

Mimari bir proje taslak,avan veya uygulama düzeyinde kağıda döküldüğü anda müşteri ya hayal gücünü kullanıp kağıt üzerindeki yapıyı 2 boyut plan ve görünüş çizimlerinden faydalanarak zihninde birleştirir ve alış verişi gerçekleştirir; yada alış veriş için yapının sanal fotoğrafını talep eder…bu sanal fotoğrafın adı render dır.

Eğer müşteri yüklenici firma veya müteahhit gibi sektörden değil ,sadece kendine ev almak isteyen bir vatandaş ise temeli bile atılmamış plan aşamasındaki proje yi hayal etmesi çok daha zor olacağından bu sanal fotoğrafa daha çok ihtiyaç duyulacaktır.

Binanın maketini göstermek ,veya yapının içini gösterilmek isteniyorsa örnek daire mimari görselleştirmeye rakip olabilir ama asla kazanamaz

İç mekanda örnek daire mekanı anlamak ve hissetmek adına bir adım öne çıksa da,inşaatın belli bir aşamasından sonra uygulanabilir olması ve de uçurum boyutundaki bir maliyet farkı,müşteri için olmasa bile,proje sahibi için mimari görselleştirmeyi çok daha cazip yapar.

Dış mekan görseli için bu seçenekler arasında en güzeli,en sanatsalı,en gerçekçisi ve rakipsizi usta bir mimari görselleştirme uzmanının yardımını almaktır.

mimari görselleştirme

Mimari Görselleştirme Uzmanı

Mimari görselleştirme yapan kişinin gayri resmi unvanıdır.Yani kişi bu uzmanlık için herhangi bir yerden sertifika veya diploma almaz herhangi bir sınavdan geçmez bundan dolayı tanım sadece mesleği tanımlamak için kullanılır.Ve neticesinde kendine mimari görselleştirme uzmanı diyen kişiler arasında devasa uzmanlık bilgi,beceri ve kalite farkı olabilir.

bu noktada  mesleki unvandan ziyade kişinin örnek çalışmaları yani portfolyosu daha önem kazanır…

Mimari görselleştirme aşamaları :

Mimari görselleştirme uzmanı az önce bahsettiğim hayal etmeniz gereken kağıt üstündeki

projeyi,daha doğrusu kağıt üzerine dökülmeden önceki hali,yine bilgisayar ortamındaki çizimi alır.

ve 3D modelleme aşamasıyla başlar.Plan halindeki 2d yani x ve y düzlemindeki duvar kolon vs alanlar z ekseninde yükseklik verilerek hacim kazanır,camlar kapılar eklenilerek mimari modelleme tamamlanır.

 Ve görselleştirme safhası başlar.

Yapının beton,duvar,ahşap,cam vs dokuları işlenir.

mimari görselleştirme uzmanının, uzmanlığını konuşturduğu ölçüde detaylı ve gerçekçi dokularla bu safhanın ilk aşaması biter 2. aşama arzuya göre gündüz,günbatımı ,gece seher,tan vs… günün istenilen dilimine göre ışıklandırma yapılır.

ve sanal fotoğraf yani render aşaması başlar bu pc donanımının gücü ve uzmanın tecrübesi dahilinde değişen bir süredir.

En son aşama fotoğraf düzenleme aşamasıdır en yaygın olarak photoshop programı kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir